Tipiskākās SEO kļūdas pārveidojot esošu mājaslapu

Latvijā tāpat kā citviet pasaulē mājaslapas un interneta veikali laiku pa laikam tiek mainīti - gan no dizaina viedokļa (papildinot vai veidojot pavisam jaunu dizainu), gan no arhitektūras jeb uzbūves viedokļa.

Ja iepriekš (apmēram pirms gadiem 3 līdz 4) mūs tas neinteresēja un patiesībā mēs nemaz nesapratām, kas tas SEO vispār tāds ir un kā pareizi to pielietot mārketinga aktivitātēs, tad uz doto brīdi, kad uzņēmuma informācijas pieejamība internetā ir vitāli nepieciešama ne tikai uzņēmuma reprezentācijai, bet arī reālai klientu piesaistei, ir ļoti rūpīgi jāpārdomā katrs solis, kas saistīts ar šīm izmaiņām. Protams, ir būtiski pilnveidot mājaslapu vai interneta veikalu pēc iespējas apmeklētājiem saprotamāku un vieglāk lietojamu, kā arī vizuāli profesionāli atstrādātu, lai veidotu ļoti labu pirmo iespaidu par uzņēmumu. Tajā pat laikā ir būtiski apzināties to, ka mājaslapas vai interneta veikala apmeklētāji ne vienmēr atvērs lapu ierakstot domēnu vai atverot to no saglabātajām grāmatzīmēm savā interneta pārlūkā (šādi rīkojas tikai tie apmeklētāji, kas jau iepriekš ir apmeklējuši konkrēto mājaslapu vai tiem ir skaidrs priekšstats par zīmolu/domēnu un ar kādām precēm vai pakalpojumiem tas ir saistīts). Un pat tiem zīmoliem, kas ir plaši atpazīstami, arī ir iespējas pielikt klientu piesaistē, jo ir liels īpatsvars cilvēku, kas meklē informāciju internetā, veic meklēšanu pēc preces nosaukuma, preces kategorijas vai pakalpojuma veida, nevis atver katru tiem zināmo mājaslapu par saistīto tēmu, mēģinot atrast tur nepieciešamo – jo vienkārši tas tā ir ērtāk un daudz ātrāk.

Šajā rakstā vēlējos nedaudz pieskarties tipiskākajām kļūdām, kas tiek pieļautas veicot esošas mājaslapas vai interneta veikala struktūras izmaiņas.

Pirmkārt, veicot mājaslapas pārstrādi, ir sākotnēji jāveic atslēgvārdu izpēte (apzinot sev būtiskākos atslēgvārdus/frāzes, izpētot atbilstošās sadaļas mājas lapā) – tādējādi būs iespējams izvēlēties atbilstošāko no vairākiem veidiem kā pēc iespējas nesāpīgāk attiecībā uz sasniegtajām pozīcijā Googlē vai Yandexā veikt strukturālās izmaiņas lapā.

Otrkārt, kas daļēji ir pirmā punkta ietvaros (bet tomēr izdalīšu to atsevišķi), ir svarīgi apzināties un sadalīt (ja tas jau iepriekš nav izdarīts), kuri atslēgvārdi kurām sadaļām ir visatbilstošākie (iespējams pārplānojot struktūru tā, lai nebūtu pārāk daudz atslēgvārdu atbilstošu vienai konkrētai sadaļai mājaslapā), kā arī nosakot konkurentus un to, kā viņi ir optimizējuši savas lapas un pēc kādiem faktoriem viņi uz doto brīdi ir jums priekšā.

Treškārt, „nesalauziet to, kas strādā” – proti, izpētiet ienākošo trafiku un sasniegtās pozīcijas Googlē un Yandexā un pēc iespējas mēģiniet nemainīt nedz strukturāli, nedz informatīvi sadaļas, kas nes vislielāko trafiku (tas var būt grūti no arhitektūras viedokļa, ja ir plāns izmainīt lapu kardināli, tomēr kā saka programmētāji – itin viss ir izdarāms, tikai vajag atrast risinājumu).

Visbeidzot, ja mainiet arhitektūru lapā, tad nekādā gadījumā neaizmirstiet par redirektiem un kanonikalizāciju. Tas ir būtiski arī tajā aspektā, lai jūsu iepriekš veiktās darbības forumos, sociālajos tīklos un citviet internetā piesaistot linkus, nebūtu veltīgas un šie linki nevestu uz neeksistējošām sadaļām.

Nobeigumā vēlējos vien teikt, ka uz SEO ir tiešā mērā attiecināts sakāmvārds „septiņas reizes nomēri, vienreiz nogriez”. Uzmanieties – nepāršaujiet pār strīpu, lai nebūtu tā, ka lapa, ko jūs izveidojat ir nenormāli feina un atraktīva, tomēr trafiku (neskaitot maksas reklāmas un sociālos pasākumus internetā, kas Latvijā vieni paši vēl nespēj nodrošināt uzņēmuma pilnvērtīgu darbību) tā nenes.

Esiet gudri – ja pašiem nav pieredzes SEO jautājumos, tad labāk vienreiz samaksājiet par konsultāciju vai uzticiet pakalpojumu realizāciju profesionāļiem, lai būtu droši, ka jūsu bizness nepiedzīvos pēkšņus apgrozījuma kritumus.