Tipiskākās SEO kļūdas veicot atslēgvārdu analīzi

Atslēgvārdu analīze nereti tiek nepietiekami novērtēta no SEO aspekta, tādēļ vēlējos izcelt būtiskākās kļūdas, kas var tikt pieļautas veicot atslēgvārdu analīzi:

  1. Jūs domājat ārpus realitātes robežām – labāk ir iegūt augstākus rezultātus pēc vairākiem salīdzinoši mazāk meklētiem atslēgvārdiem ar attiecīgi mazāku konkurenci, nekā sacensties ar tirgus līderiem un tiem, kas SEO ir veikuši jau pirms vairākiem gadiem un uz doto brīdi ieņem top pozīcijas pēc attiecīgajā sfērā visbiežāk meklētajiem atslēgvārdiem. Parasti veicot atslēgvārdu analīzi (jo īpaši tas attiecas uz situācijām, kad SEO ir jāveic priekš ārvalstu tirgus) klienti atlasa tos atslēgvārdus, kam ir vislielākie meklēšanas apjomi vidēji mēnesī. Tomēr būtu jāapzinās, ka SEO ārzemēs, jo īpaši Rietumeiropā un ASV, tiek veikts jau vairāk nekā 10 gadus un tie tirgus spēlētāji, kas SEO veic jau vairākus gadus, ir grūti nostumjami no to sasniegtajām pozīcijām plaši meklēto atslēgvārdu segmentā – savukārt, pēc specifiskiem atslēgvārdiem var būt stipri atšķirīga situācija. Turklāt veicot SEO pēc plaši meklētiem atslēgvārdiem ROI (return on investment – investīciju atdeve) var būt krietni mazāka nekā veicot SEO pēc specifiskiem atslēgvārdiem – piemēram, cilvēki, kas meklē atslēgvārdu „Lenovo” parasti nav tik nobrieduši izdarīt pirkumu, kā cilvēki, kas meklē atslēgvārdu „Lenovo IdeaPad S10”. Mazāks mājas lapas apmeklējums nebūt nenozīmē mazāk klientu!
  2. Jūs analizējat meklējumu skaitu pēc plašās atbilstības nevis pēc precīzās – ir svarīgi apzināt to meklējumu skaitu, kas tiek veikts meklējot konkrētu atslēgvārdu, nevis atslēgvārdu kopā ar citiem vārdiem. Lai arī plašā atbilstība ir ilustratīva rakstura rādījums, tomēr tam ir vairāki mīnusi:
    1. Tā ietver sevī arī atslēgvārdu variācijas, kas jūs neinteresē un var būt saistītas pat ar pavisam citiem produktiem vai pakalpojumiem;
    2. Tā ietver sevī atkārtotus meklējumus (piemēram, neatrodot vajadzīgi pēc vienas vārdu kombinācijas, cilvēki mēģina meklēt pēc citas vārdu kombinācijas);
    3. Nav iespējams izmērīt Google rezultātus (pozīcijas), jo ir neskaitāmas atslēgvārdu variācijas;
    4. Vērtējot ROI pēc plašās atbilstības, jūsu sasniegtie rezultāti būs ļoti zemi.
  3. Vienskaitlis pret daudzskaitli – veicot analīzi jūs koncentrējaties tikai uz vienu vārda formu, ignorējot to, ka konkrētais produkts tiek meklēts gan vienskaitlī, gan daudzskaitlī. Turklāt veicot atslēgvārdu analīzi nereti tiek analizēti dati attiecīgi tikai vai nu par vārdiem vienskaitļa formā, vai par vārdiem daudzskaitļa formā. Tas ir nepareizi, jo atsevišķos gadījumos (un šajā kategorijā neietilpst vārdi „zeķe” vai „zeķes” u.tml.) vairāk var tikt meklētas preces vienskaitļa formā, bet citos gadījumos daudzskaitļa formā.
  4. Jūs ignorējat konversijas faktorus – veicot atslēgvārdu analīzi, ir iespējams noteikt atslēgvārdus, kam ir prognozējami augsti konversijas rādītāji. Latviešu valodā tas var būt grūtāk, jo mūsu tirgus ir salīdzinoši mazs un attiecīgi atslēgvārdu kombinācijas un to meklējumu skaits vidēji mēnesī ir zems, bet angļu valodā tas ir izteikts – piemēram, vārds „buy” vai „book” (rezervēt) atslēgvārda frāzes ietvaros („book hotel Paris” u.tml).
  5. Jūs atlasāt atslēgvārdus, kas ir ārpus konteksta – ir atslēgvārdi, kas nozīmē vairākas savstarpēji nesaistītas lietas (kam ir vairākas nozīmes) un attiecīgi veicot atslēgvārdu analīzi jūs uztverat, ka pēc šā atslēgvārda meklē tieši to variāciju, ko pārstāvat jūs (attiecīgi, kas ir jūsu produkts vai pakalpojums), tādējādi ignorējot to cilvēku daļu, kam ar šo atslēgvārdu pirmām kārtām saistās pavisam kaut kas cits. Latviešu valodā ātrumā grūti ko tādu iedomāties, bet uzskatāms piemērs tam angļu valodā varētu būt vārds „storage”, kas nozīmē gan mantu kastes, gan plauktus, gan pakalpojumu (mazo personīgo noliktavu telpu īri).
  6. Jūs veicat atslēgvārdu analīzi tikai SEO sākumā – tas ir nepareizi, jo rezultātus nav iespējams izmērīt neveicot reālu darbību. Nepieciešams regulāri pārbaudīt, kādi ir konversijas dati atslēgvārdiem, ko sākotnēji esat izvēlējušies, un kādi papildus atslēgvārdi varētu būt atbilstoši, piemēram, tuvojoties Ziemassvētkiem vai citiem svētkiem.

Sadaliet atslēgvārdus kategorijās, lai turpmāk Jums būtu vieglāk izprast, kuri ir svarīgākie atslēgvārdi un kuriem ir regulāri jāpievērš uzmanība veicot atkārtotu analīzi.