Kā izveidot mājaslapu vai interneta veikalu, kam klienti uzticēsies?

Meklējot pakalpojumu sniedzējus vai pērkot preces interneta veikalos cilvēki īpašu vērību pievērš uzņēmuma vai zīmola atpazīstamībai. Piemēram, pērkot preces Amazon.com vai kādā no lielajiem Latvijas interneta veikaliem, klienti parasti jau zina, kāds serviss tiks nodrošināts – sākot no preces garantijas līdz piegādei un klientu apkalpošanai. Ir cilvēki, kas izvēlas lētāko (un parasti tas ir tad, ja tā ir standartizēta prece un cena būtiski atšķiras no citiem konkurentiem), bet patiesībā ļoti bieži cilvēki izvēlas pirkt preces vai sazināties ar pakalpojumu sniedzējiem (piemēram, logu vai durvju izgatavotājiem), kas spēj labi sevi prezentēt, radot par sevi ļoti labu iespaidu savā mājaslapā vai interneta veikalā. Bet kā to panākt?

Arī es, veicot SEO saviem klientiem, esmu vairākas reizes pārliecinājies, ka uzņēmumi sevi prezentē gaužām slikti – sākot ar neatbilstošu mājaslapas dizainu un beidzot ar to, ka mājaslapā principā ir ļoti skopa informācija par sniegtajiem pakalpojumiem. Kāpēc tā – uzņēmēji atbild, ka, ja reiz cilvēks ienāks mājaslapā un viņam pakalpojumu vajadzēs, tad viņš pazvanīs un norunās tikšanos. Kas tās par muļķībām? Ja man kā klientam ir jāizvēlas viens pakalpojumu sniedzējs, tad es izvēlēšos to, ko vai nu man ieteiks draugi (šajā gadījumā gandrīz vienmēr atkrīt iepazīšanās ar uzņēmuma mājaslapu un tas nav šī raksta subjekts), vai arī es to meklēšu internetā un sazināšos ar tiem, kas nevis piedāvā pašu lētāko cenu (jo esmu vairākas reizes pārliecinājies, ka ar cenu var „apdedzināties” un ne velti ir teiciens „skopais maksā divreiz”), bet gan ar tiem, kas pietiekami izklāsta par savu pakalpojumu būtību u.c. niansēm (jo man nav tik daudz laika un pacietības, lai es apzvanītu katru uzņēmumu).

Pirmais no soļiem, kas ir pamatu pamats biznesā, ir piedāvāt klientiem to, ko tie patiesi vēlas. Lai arī izklausās tas gaužām vienkārši, tomēr piedāvājot vienu un to pašu pakalpojumu jūs to varat aprakstīt niansēs un uzsvērt ieguvumus, ko jūsu klienti iegūs izvēloties jūs (un arī te cena nav pats būtiskākais, it īpaši pie pirkumiem, ko klienti veic reizi 5 gados, vai izvēloties pakalpojumus, kas ir vajadzīgi reizi 10 vai 15 gados). Tāpat ir svarīgi, lai jūs nepārcenstos ar tekstuālajiem aprastiem – jā, uzsveriet nianses, bet izveidojiet html kodu tā, lai uz aprakstītajiem ieguvumiem varētu uzspiest ar peli un tad apskatīt detalizētāku aprakstu.

Būtiski ir ievietot arī attēlus un vēlams arī video 2 aspektu dēļ – pirmkārt, tādā veidā jūs uzrunāsiet vizuālā tipa cilvēkus, kas uztver informāciju daudz labāk, ja tā ir vizuāla; otrkārt, ar video un attēlu optimizācijas palīdzību, jūs varēsiet iegūt papildus rezultātu pozīcijas Google meklētājā pirmajā rezultātu lapā un tādējādi savus potenciālos konkurentus pabīdīt zemāk vai pat uz otro rezultātu (kā esmu novērojis, tad 2012.gada sākums ir iesācies ar arvien biežāku video ietveršanu Google meklējumu rezultātos).

Noteikti uzsveriet klientu servisu un to, ko klienti iegūs iepērkoties jūsu interneta veikalā vai saņemot jūsu sniegtos pakalpojumus.

Un visbeidzot, interneta veikaliem īpaši svarīgi ir darboties sociālajos medijos – tā jūs varēsiet par baltu velti sasniegt sev lojālos klientus, kā arī piesaistīt jaunus klientus un momentāni tos uzrunāt, tiklīdz plānosiet kādu akciju, izpārdošanu, vai arī pārdošanā būs parādījušās jaunas preces.

PS: patiesība ir tāda, ka vairāk nekā puse no SEO projektiem tiek „norakta” tikai tāpēc, ka klienti nespēj saņemties un uzrakstīt tekstus par saviem pakalpojumiem vai precēm, tādējādi pēc attiecīgajiem atslēgvārdiem vai frāzēm parasti nav iespējams sasniegt top3 pozīcijas un nākas vien dzīvoties top10 viducī vai beigu galā.